пятница, 11 февраля 2022 г.

Українська література 9 клас. Завдання на 11.02.2022

 Тема уроку: "Національна проблематика періоду "Трьох літ".Т.Шевченко. Комедія "Сон ("У всякого своя доля...)""

Прочитайте теоретичний матеріал за підручником  на сторінці 203-207

Прочитайте поему "Сон" за посиланням:

https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=3979

Літературний рід: ліро-епос.

Жанр: сатирична поема (політична сатира). Авторський підзаголовок — "комедія" — указує не стільки на жанр твору, скільки на спосіб відображення дійсності.

Напрям, течія: реалізм.

Провідний мотив, мотиви: "кожному своє", "у всякого своя доля" (перегук зі Сковородою); "світ навспак"; "влада"; "свобода"; "манкуртство українців"; "руйнація моралі"; "історична несправедливість"; "тоталітаризм"; "сон-одкровення"; "подорожі в потойбіччя".

Тема: російський тоталітарний імперський режим; життя народу в умовах самодержавної Росії; доля України та її дітей.

Ідея: викриття диявольської сутності світу царської Росії, де все людське, моральне, духовне спотворене до своєї протилежності; засудження історичного безпам'ятства й запроданства українців.

Композиція: сюжетно-композиційна основа поеми — фантастичний політ оповідача над просторами Росії у пошуках "раю" в імперії Миколи I.

Поет малює викривальні картини покріпаченої України ("опухла дитина, голоднеє мре, а мати пшеницю на панщині жне"), сибірської каторги (перший в українській літературі образ покараного революціонера — "царя волі"), Петербурга. "Раю" для людей він не знаходить, існує той "рай" тільки для царя і його вельмож.

Композиція твору спрямована на показ широкої панорами царської Росії. Після вступу, який має характер філософських роздумів ("У всякого своя доля..."), подано три картини: Україна, Сибір, Петербург.


    Поет використовує для викладу змісту прийом сну, що допомагає йому миттєво переміщатися в просторі, а також показувати пригоди ліричного героя в "городі на болотах". Прийом сну надає поемі та зображуваним у ній подіям умовності, фантастичності, проте саме такий прийом дозволяє відобразити моральне звиродніння суспільства.

    Назва поеми має певне ідейне навантаження, адже сон стає сатиричним прийомом, який дає поетові волю в сатиричному, гіперболізованому та символічному змалюванні суспільних вад.

    Поетика твору: іронія щодо тих, хто "отечество так любить", сатира переходять у гротеск у змалюванні пригод ліричного героя в Петербурзі, в описах вельмож, царя, цариці. А чого варта картина "генерального мордобитія"! Ця частина поеми є гротескною карикатурою на вище чиновництво й царизм.

    Проблематика:

  • показ життя українського народу;
  • співчуття оборонцям волі, що страждають на каторгах;
  • осуд українців, які заради чинів забувають свій край, свою мову, втрачають національну та людську гідність;
  • засудження самодержавної політики російського царату.


  • Запишіть у зошити визначенн сарказму, гротеску, карикатури, умовності, контрасту (стор. 207-208)             

                          БАЖАЮ   УСПІХІВ!!!

    УВАГА! РОБОТУ ВИКОНУЙТЕ У РОБОЧИХ ЗОШИТАХ.


    Шановні учні! Прошу завдання виконувати у робочих зошитах та фото надсилати на електронну адресу: 
    Питання, що виникли під час підготовки, задавайте у коментаря

    Комментариев нет:

    Отправить комментарий

    Українська мова 10 клас. Завдання на 22.11.2024

      Т ема  уроку:Милозвучність  української мови. Сьогодні  ми будемо спілкуватися  в  Google Meet на 1  уроці ,о   8-30  ви  зможете приєднат...