Тема уроку: "Висловлювання власних суджень про лицарів-оборонців рідної землі."
Перечитайте матеріал:
Шановні друзі! Ознайомившись з історичними піснями, ви зрозуміли, що кожна з них вчить, як треба любити Батьківщину та боротися за її щастя. Подвиги відважних героїв, зображені в піснях, виховують у народі мужність, сміливість, стійкість у боротьбі. У щоденному житті пісні полегшують працю людей, звеселяють їх під час відпочинку, підтримують у нещасті. Люди складають пісні переважно про життя і події свого часу. Тому пісні, що виникли в різні часи, становлять разом поетичну історію народу. Ці народні твори своїм правдивим змістом, поетичною формою, красою мелодії завжди чаруватимуть людей.
На долю моєї України випало багато випробувань та лихоліть, долаючи які, вона здобула свою безсмертну славу. Українці з давніх-давен прагнули поетично осмислити ці події, власну історію — минуле і сучасне, заглянути в майбутнє. Величним подвигам своїх співвітчизників присвячували вони балади, легенди, перекази, казки, пісні —ці уникальні перлини зі скарбниці української літератури. Трепетно передавалися вони нащадкам із покоління в покоління, зберегли для нас дух подій тих далеких епох. Жоден народ ніколи не забував про свою історію, про історію своєї країни, міста, села. Саме історичні пісні, у яких відображаються різні події: повстання, класові протиріччя, боротьба з ворогами,— дуже поширені в Україні. У піснях народ оспівав оборонців вітчизни, їх непримиренність до ворогів, готовність скоріше вмерти, аніж підкоритися їм. Таким мужнім патріотом виступав козак Морозенко («Ой, Морозе, Морозенку»), який відважно бився з ворожою силою: Билися наші козаченьки До ночі глухої,— Полягло наших чимало А татар утроє.
Ні страху, ні втоми не знає молодий воїн, і лише численність ворогів здолала героя. Терплячи страшні муки, Морозенко не кориться, він виявляє незвичайну витривалість, зневажає смерть і з думкою про Україну гине. В поширеній пісні «Зажурилась Україна» не лише змальовано картину безчинства ворогів, а й звучить заклик до опору: Годі тобі, пане-брате, ґринджоли малювати,— Бери саблю гостру, довгу та йди воювати...
Образ Б. Хмельницького є центром пісенної творчості, з надзвичайним піднесенням оспівується його особистий героїзм, мудрість полководця, військова доблесть. 1768 року на Правобережній Україні розгорнулося антикріпосницьке повстання — Коліївщина. Про цю подію складено багато пісень. Одна з них — «Максим козак Залізняк». Головний герой твору — це мужній захисник своїх співвітчизників, поборник правди:
Накидали за годину Панів повні шапці... Отак Максим Залізняк Із панами бився, І за те він слави Гарной залучився.
В історичній пісні «За Сибіром сонце сходить» розповідається про боротьбу повстанських загонів проти панів на Поділлі у 1813—1835 рр. Устим Кармалюк один із організаторів народних мас, який не лише мстить панам за кривди, а й прагне соціальної справедливості, він роздає бідним усе те, що забирає у поміщиків та багатіїв: З багатого хоч я й візьму — Убогому даю. Отак гроші поділивши, І гріхів не маю.
Тому народ виявляє до Кармалюка як месника за кривди людські велику пошану і любов, оспівує і прославляє його у своїй пісні. Якого б лиха не доводилося пережити народу, пісня завжди допомогла зберегти душу, пережити труднощі. Вона супроводжувала кожного українця протягом усього життя. Минають віки, а народна пісня залишається завжди молодою, чарівною незважаючи на поневіряння, які випадали на долю українців. Отже, українські народні історичні пісні — це глибока криниця, яка щедро дає нам знання про наш народ, його героїчну і водночас трагічну історію, через віки проносить пам’ять про загиблих героїв, вчить нас бути справжніми патріотами Батьківщини. Хай же ніколи не міліє ця чудесна криниця, даруючи все новим і новим поколінням красиві, чарівні, ніжні українські пісні.
Напишіть творчу роботу на тему:
Образи історичних осіб, лицарів-оборонців рідної землі, створені народною уявою.
УВАГА! РОБОТУ ВИКОНУЙТЕ У РОБОЧИХ ЗОШИТАХ.
Комментариев нет:
Отправить комментарий