Тема уроку: "Значення творчості Панаса Мирного".
Перечитайте матеріал до уроку
Мирний Панас
Творчість Панаса Мирного — це ціла епоха в історії національної літератури. До нього, насамперед під пером Квітки-Основ’яненка, Марка Вовчка, почасти Стороженка, українська проза перебувала в рамках «селянської оповіді» — поетичної, високохудожньої і багато чим взірцевої, але вузької і тематикою, і своїми виражальними засобами. Нечуй-Левицький, віддаючи певну данину традиції («селянській оповіді»), здійснив перехід до об’єктивно-епічної розповіді, дав зразки художньо довершеної повісті, та зупинився перед порогом широкого, багатопланового полотна романного жанру. І тільки під пером Панаса Мирного українська проза вийшла на рівень романів із міцним соціальним та психологічним осердям.
«Панас Мирний залишив нам художній синтез своєї доби, галерею повнокровних образів, народних характерів, що мають велику силу соціального узагальнення. З пильністю досвідченого психолога він досліджує вчинки своїх героїв, приховані причини їхньої поведінки, дає художній генезис цілих соціальних прошарків у їх розвитку, зв’язках і суперечностях. Ніде, одначе, в соціальних скупченнях письменник не випускає з поля зору окрему особистість, її індивідуальну неповторність»,— так характеризує великі прозові полотна Панаса Мирного Олесь Гончар. А тому твори Панаса Мирного, не тільки романи, а й повісті, оповідання, окремі драми, не втратили своєї привабливості і для сучасного читача, вони всебічно знайомлять з минулою епохою — початком капіталістичного розвитку на Україні в рамках напівкріпосницької дійсності, з усіма соціальними процесами, з «напруженою похмурою атмосферою, в якій дедалі ясніше змигували блискавки майбутніх революційних грозовиць».
Нагадаємо, що історики в своїх наукових працях часто вдаються до прямого цитування творів Мирного, посилаються на них як на авторитетний документ, що акумулював у собі й історично дійсні факти, і дух часу. І мають цілковиту рацію.
Як це властиво усім повноцінним художнім творам, романи й повісті Мирного не тільки розповідають про факти, явища, процеси, вони хвилюють читача долею своїх героїв, впливають на емоції, що посилює їхнє пі знавальне значення, а разом з тим і виховне. Насмажені гуманістичними ідеями, вони виховують почуття людької гідності, повагу до людеіі прані, а відтак і до самої праці, непримиренність до всяких проявів кривди, лицемірства, хапужництва, відразу до паразитичного життя, неробства.
Знайомство з постаттю Панаса Мирного теж містить у собі чимало повчального, Ми захоплюємося цільністю і духовною силою письменника,непохитністю і постійністю його, в своїх ідейних переконаннях, невтомністю і працьовитістю, надзвичайною особистою.
«Вся моя слава — Україна, якби я їй добра хоч на мачину зробив, то б мені і була слава, я більшої не хочу. Якби я зміг показати безталанную долю житія людського, високую його душу, тепле серце, як вони є у мирі, — то б моя слава була і моя надія справдилася…» (Панас Мирний, VII, 322).
«…Я брався за свою роботу, радіючи, що хоч малою-невеличкою цяточкою слугуватиме вона па користі, рідній країні та її поневоленому народові!” (VII, 290).
Дайте відповіді на запитання. (Письмово)
- Кого в романі названо «польовою царівною»?
- Кого називали Махамедом?
- Про кого слова: «Як підстрелена горлиця тіпається, б’ється, тихо туркоче й стогне»
- Яка з чотирьох частин є екскурсом в минуле.
- Кому належать слова: «Що я тепер? Людський попихач. Наймит. Пропало… Все пропало…»?
- У кого Чіпка служив у наймах?
- За яких обставин і хто вигукує слова: «Так оце та правда! Оце вона!»?
- З ким Чіпка пас громадську отару?
- Назвіть героїню: «…весела, моторна, працьовита. Вона була сиротою, невеликої вроди, але так запала в серце, що забув і про великий посаг, і про незвичайну красу майбутньої жінки»?
- Упізнай персонажа: «Начальство його любили за те, що був до всього здатний, моторний, сильний і розумний»?
- Хто пообіцяв Чіпці написати прошеніє в суд, коли у нього відібрали землю?
- «Розбишацька дочка» — хто це?
ЗАВЕРШУЄМО ЧИТАТИ РОМАН !!!
Роман можна читати за посиланням: (або зручним для вас способом)
https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=983
Електронні версії підручників
Укр.літ 10 клас
УВАГА! РОБОТУ ВИКОНУЙТЕ У РОБОЧИХ ЗОШИТАХ.
Комментариев нет:
Отправить комментарий